מסחר בדולר

הדולר הוא המטבע הרשמי של ארה"ב ונקרא גם הדולר האמריקני.  ישנם מדינות נוספות שמשתמשות בדולר והן קנדהאוסטרליהניו זילנד . למעשה קיימות למעלה מ-30 מדינות אשר משתמשות בדולר כמטבע רשמי.

שוק הפורקס או בעברית שוק מטבע החוץ הינו השוק הגדול ביותר בעולם והיקף העסקאות היומי שלו עומד על למעלה מ-3 טריליון דולר.

הדולר הינו אחד מהמטבעות הדומיננטיים במסחר והוא פעיל בכ-80% מעסקאות המט"ח הכלל עולמיות.

מסחר במט"ח מתבצע בעיקר בתצורה של צמדי מטבעות של מטבע מוביל ומטבע מובל . לדוגמא: 100 אלף

USD/ERU יהיה שווה מאה אלף דולר.

המסחר במטבעות השתדרג בצורה מאוד משמעותית בעשור האחרון עם כניסת עידן האינטרנט לכל בית אב בעולם , ונכון להיום המסחר מתבצע בעיקר דרך פלטפורמות מסחר למיניהם כגון המטה טריידר 4 וכיוצא בזאת. המסחר המקוון דורש חיבור אינטרנט פעיל . המסחר מתבצע כך שהמשקיע מקבל את היכולת לנתח את השוק דרך גרפים מדויקים ולקבל מידע צמוד לזמן אמת משמע ציטוטי שערי שוק . המערכת נותנת שליטה מלאה ביחסי סיכון/סיכוי , מינופים, עסקאות לונג/שורט וכ'ו. המסחר מתבצע מסביב לשעון 24/5 כל ימי המסחר.

המטרה העיקרית של המסחר במט"ח ולנפח המסחר הגדול היא העובדה שקיימת התפתחות תעשייתית גלובאלית ליבוא ויצוא של סחורות ונכסים שונים במדינות שבהם המטבע המקומי שונה מאחר והיבואנים מעוניינים להגן על מחיר הרכישה של הסחורה מפני ירידת ערך של המטבע המקומי הגנה זאת מתבצעת ע"י רכישה ומכירה של מט"ח.

בעבר שוק המט"ח היה שייך למשקיעים מקצועיים בלבד, קורסים שונים ללימוד המסחר במטבעות, ע"י חברות הפורקס השונות הביא משקיעים פרטיים שמעוניינים לקבל תשואה עודפת על כספם.

המסחר היומי מאפשר לסוחרים לסחור בשערי המטבעות במהלך יום המסחר, והוא מתאים יותר לסוחרים אשר סוחרים בעסקאות לטווח קצר ולא למשקיעים המבצעים פוזיציות לטווח הארוך. באמצעות כלי המסחר העומדים לרשותם, המשקיעים יכולים לנצל את התנודות של שערי החליפין במהלך יום המסחר.

פיפס הינו יחידת הבסיס של המסחר במט"ח, ששווה על פי רוב לספרה הרביעית לאחר הנקודה העשרונית הרווחים וההפסדים של הסוחרים בשוק המט"ח מחושבים בפיפס. השימוש בספרה הרביעית נדרש, כיוון שגם תנועות קטנות עשויות לייצר למשקיעים רווחים או הפסדים גבוהים.

בישראל עצמה לא אומנם לא ניתן לרכוש בדולרים מאחר והמטבע המקומי הינו השקל ,מכל סוגי המטבעות בעולם הדולר הוא בעל ההשפעה הגדולה ביותר על ישראל. סוחרים ישראלים קונים ומוכרים דולרים כל הזמן, וערכו של הדולר משפיע מאוד על הכלכלה הישראלית ורמת האינפלציה בה.
מחירי הדיור, המוצרים המיובאים, בהם מוצרי יסוד, מכשירי חשמל וכלי רכב – כולם מושפעים מן הדולר. למשל, התחזקות של הדולר בעולם גורמת בין היתר לירידה במחירי הסחורות והנפט, ומשפיעה על רמות המחירים בארץ.  שער הדולר היציג מפורסם פעם אחת ביום, אולם בפועל הוא משתנה באופן רציף ושערו העכשווי לעומת השקל נקרא שער דולר רציף. כאשר אין מסחר, השער שמפורסם הוא השער הסופי בו ננעל המסחר באותו יום הכוונה לרכישת דולרים מתוך ציפייה להרוויח מפערים בשערי החליפין בין המטבעות.

הבנו כי לדולר השפעה גדולה מאוד בכלכלת העולם אי לכך ובהתאם לזאת אנו כסוחרים תלויים בשער הדולר גם בהגנות על השקעותינו וגם בחיי היום יום שלנו.

חברות רבות בשוק נותנות שירותים מלאים הכוללים : חדר מסחר- שעובד 24 שעות ביממה ומעביר לכל המשקיעים והסוחרים שערי שוק מדויקים.  צוות דילרים מיומנים נותנים סקירות יומיות אשר כוללות בתוכם הודעות שוק מקרו כלכליות אשר משפיעות על הנכסים השונים כך למשקיעים יש תמיכה מלאה מאנשי המקצוע. למשקיע מתחיל אשר מבקש לקבל תשואה עודפת על הקרן שלו מומלץ להתחיל תהליך לימוד מורחב אשר ישים דגש על הנכסים שבהם הוא מעוניין.

ראוי לציין שאחת מדרכי המסחר הפופולאריות היום היא היכולת להצמיד את הקרן לשער הדולר בעסקה ארוכת טווח אשר מגנה על ירידת ערך במטבע המשני ואף נותנת למשקיע ריביות נאות עבור הפוזיציה.

לסיכום שוק המט"ח והדולר בפרט טומן בחובו אפשרויות רווח עצומות אך גם סיכונים רבים .

משקיע חכם הינו משקיע שמיישם את כללי המסחר הבסיסיים :

  • יחסי סיכון/סיכוי- מסחר ביחס של 1-3 לדוגמא: אסכן תמיד ביחס של 100 דולר לעומת רווח פוטנציאלי של 300 לפחות.
  • Stop loss-  הגדרת סיכון.  היום מערכות המסחר מאפשרות לסוחר להגדיר מראש שער/ מחיר/סכום שבו ארצה שהמערכת תוציא אותי מהפוזיציה.
  • Take profit- הגדרת רווח . מערכות המסחר מאפשרות גם הגדרת רווח פוטנציאלי ע"י שער/מחיר/סכום כך שהמערכת תוציא אותו מהפוזיציה ברגע שהגרף ייגע בנקודה הנ"ל.
  • ניתוח טכני וניתוח פונדמנטלי- להיכנס לעסקה לא לפי תחושה אלא לפי ניתוח שוק מקיף שכולל ניתוח טכני של גרס הנכס וניתוח פונדמנטלי של הנכס.

Share on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on FacebookPin on Pinterest